Ćwiczenia na poligonie

17 września 2016

W sobotę 17 września wraz z uczniami ze Starej Huty i Bącza odwiedziliśmy dwa historyczne miejsca niedaleko Głodnicy. Jednym z nich było cmentarzysko kurhanowe sprzed tysiąca lat w Lewinie, a drugim przedwojenny poligon wojskowy funkcjonujący dziś jako Ośrodek Szkolenia Marynarki Wojennej w Strzepczu. Na poligonie oglądaliśmy sprzęt wojskowy i ćwiczyliśmy musztrę, zaglądaliśmy do wozu strażackiego i leliśmy wodę z węża, przyglądaliśmy się strzelaniom do celu i poznawaliśmy niewypały. Pamiętaliśmy, ze 77 lat temu w naszej Ojczyźnie zdarzyło się wielkie nieszczęście.

Relacje uczennic:

17 IX 2016 roku w 77 rocznicę napaści Rosji Sowieckiej na Polskę, pojechaliśmy na wycieczkę na kurhany w Lewinie i na poligon do Strzepcza. Wyjechaliśmy o 8.00 Głodnica, 8.15 Bącz i o 8.30 Stara Huta.
Najpierw pojechaliśmy na kurhany byliśmy tam dwie godziny. Oglądaliśmy je i czytaliśmy tabliczki, a po tym była poranna gimnastyka ze słowami:
My uczniowie małych szkół,
wędrujemy ciągle w kół.
Rano, w wieczór czy w południe
wyglądamy przy tym cudnie!

Po oglądaniu kurhanów pojechaliśmy na poligon. Tam na początku przyjechała straż pożarna wojskowa, a my poszliśmy pooglądać jak tam jest, trzymaliśmy w ręku broń i dostaliśmy cukierki. Jak przyszliśmy to pokazywali nam rzeczy straży pożarnej, pistolety, miny i bagnet. Dawali nam do ubrania kaski, kurtkę przeciwogniową i maskę tlenową. Było zimno, a gdy dali mi kurtkę przeciwogniową to było fajnie ciepło. Po oglądaniu wyciągnęli wąż strażacki, którym pryskaliśmy ciepłą wodę. Była bardzo długa kolejka więc ci ostatni nie zdążyli trzymać i pryskać. Póżniej poszliśmy do autobusu i pojechaliśmy do domu.
Ta wycieczka bardzo podobała mi się, a najfajniejsze było pryskanie wody i ubranie kurtki, ponieważ było w niej ciepło.;)
Aleksandra Klejsa kl.V

17 września 2016 roku była wycieczka na poligon w Strzepczu, i do kurhanów w Lewinie.
Na wycieczkę pojechali uczniowie z Głodnicy, Starej Huty i z Bącza. Gdy przyjechał autobus to usiedliśmy na miejsca i pojechaliśmy po resztę uczniów. Jechaliśmy do Lewina pozwiedzaliśmy kurhany i na rozgrzewkę śpiewaliśmy:
MY uczniowie małych szkół
Wędrujemy ciągle w kół
Rano wieczór i południe wyglądamy
Przy tym cudnie!
Gdy tak śpiewaliśmy to podzieliliśmy się w grupy szkołami i pani zadawała nam pytania na temat kurhanów. Następnie pojechaliśmy do Strzepcza na poligon, przyjechał wóz strażacki. Pan oprowadzał nas po poligonie i opowiadał. Następnie pan zaprowadził nas do wozu strażackiego i próbowaliśmy różne rzeczy.
Ta wycieczka była po prostu super!
Weronika Grubba kl. V