Koncert kaszubskich i polskich pieśni patriotycznych

19 listopada 2019

Dzisiaj w szkole odbył się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu dwóch artystów: skrzypka, pana Leszka Boliboka i gitarzysty, pana Rafała Rompcy. Ale już po pierwszych taktach było artystów więcej, bo do śpiewania, klaskania, wystukiwania rytmu włączyli się wszyscy. Muzyka nas porwała. Była to wspaniała lekcja: historii, kultury, geografii… Polskiego i kaszubskiego patriotyzmu.

Relacje uczniów:
Pewnego dnia 19 listopada w wtorek w Szkole Podstawowej na Głodnicy był koncert pt „Z Biegiem Wisły”. Występował na nim pan Rafał Rompca i Leszek Bolibok, fajna kapela. Pan Rafał grał na gitarze, a pan Leszek grał na skrzypcach, był też duży głośnik. Oni grali piosenki patriotyczne i z różnych regionów Polski, śpiewaliśmy między innymi: „Płynie Wisła płynie po Polskiej Krainie” , „Mazurka Dąbrowskiego” i „Pierwsza Brygada”. Było bardzo fajnie, Pan Witek- nasz dyrektor i niektórzy z naszej szkoły grali na swoich rękach i w nie dmuchali, wyglądało to dość śmiesznie. Na końcu graliśmy w kaszubską zabawę pt: „Czarna ręka”. Bardzo mi się podobało i mam nadzieję, że się jeszcze z tym zespołem spotkamy.
Wiktoria, klasa VI

We wtorek 19 listopada przyjechało do nas dwóch panów. Jeden nazywał się Rafał Rompca, a drugi Leszek Bolibok. Przyjechali, aby zagrać nam koncert patriotyczny, który nazywał się „Z biegiem Wisły”. Panowie grali na skrzypcach i gitarze. Śpiewali m.in „Płynie Wisła płynie”, „Pierwsza Brygada”,”Mazurek Dąbrowskiego” i inne bardzo fajne piosenki. Potem było wyzwanie, abyśmy odtworzyli dużą kapelę i udawali, że gramy na różnych instrumentach np. trąbce, saksofonie. Następnie pobawiliśmy się w zabawę „czarna ręka” po kaszubsku. Polegało to na tym, że pan Rafał mówił części ciała po kaszubsku, a my je pokazywaliśmy. Koncert był bardzo fajny i śmieszny.
Amelka, klasa VI.