Wojskowa wizyta

7 września 2018

Nowy rok szkolny 2018/2019 rozpoczęliśmy po żołniersku. Naszym gościem był porucznik Jakub Grzesik, przedstawiciel Wojska Polskiego. Pan porucznik opowiedział dzieciom o żołnierskim życiu i pozwolił przymierzyć różne elementy żołnierskiego ekwipunku. W ruch poszły: kamizelka, hełm, kabura… Najbardziej wszystkim podobała się maska przeciwgazowa. Spore zdziwienie wywołała paczuszka zawierająca całodniową rację żywnościową dla żołnierza na poligonie. Dzieci pytały też gościa: ile trzeba się uczyć, aby zostać żołnierzem, czy dziewczynki mogą służyć w armii, ile jest stopni wojskowych. To było ciekawe i pouczające spotkanie. Dziękujemy panu porucznikowi!
Relacje uczniów:

Pewnego dnia przyjechał do nas pan porucznik. Opowiadał nam o różnych rzeczach. Mówił o stroju wojskowym. Krzyś, Marta, Patrycja i Przemek przymierzali hełm i maskę przeciwgazową. Bardzo było śmiesznie. Najśmieszniej było jak Krzyś ubrał wszystkie rzeczy czyli: maskę, hełm, kurtkę i spodnie. Pan porucznik mówił nam o wojskowym jedzeniu, a nawet je miał przy sobie i mogliśmy je nawet wygrać. Krzysiu wygrał herbatę, Marta suszone owoce, chusteczkę z łyżką, papier toaletowy i ciastka, Amelia wygrała ciastka i cukierka, Przemek wygrał sól i kawę, A Bartek wygrał gumę do żucia. Pani Halina i pani Hala robiły Krzysiowi zdjęcia na stronę internetową naszej szkoły. Wszystkie ubrania były w moro, żeby się zakamuflować z barwą swojego otoczenia. Pan porucznik opowiadał, że hełm jest z metalu, ale pokryty materiałem w moro. Hełm był bardzo twardy. Jak w niego pukaliśmy to pięść nas bolała. W kurtce było dużo kieszeni. Był też schowek do broni. Pan też powiedział, że ma małą broń. Bardzo mi się podobało to spotkanie i mam nadzieję, że będę mogła jeszcze raz porozmawiać z takim porucznikiem.
Wiktoria Beker kl. V

W pewien spokojny dzień do szkoły przyszedł pan porucznik. Ubrany był w strój wojskowy w moro i miał czapkę. Mogliśmy przymierzyć ten strój, bo pan miał dodatkowy. Porucznik pokazał nam maskę, która chroni przed zatrutym powietrzem. Mogliśmy też ubrać kask. Było super. Potem porucznik pokazał nam paczkę, w której jest jedzenie. Otworzyliśmy ją i zobaczyliśmy, że w środku jest jakieś mięso, ciastka, jakiś cukierek, ale wszystko było z witaminami. Niektóre rzeczy były dobre, a niektóre nie. To dlatego, bo za mądre pytanie dostawaliśmy coś z tej paczki. Ja wygrałam cukierka i ciastka, a moja koleżanka dostała suszone owoce, ciastka, papier toaletowy i zestaw czyli sztućce i chusteczkę. Było super, a na koniec robiliśmy sobie zdjęcia. Amelia Mielewczyk kl. V

7 września 2018 r. mieliśmy spotkanie z porucznikiem w naszej szkole. Na lekcji historii przyszedł do nas pan Jakub Grzesik. Opowiadał o wojsku i pokazywał nam różne rzeczy, np. ze stroju. Pan dawał nam też do przymierzenia hełm i maskę gazową, a Krzyś ubrał się w cały strój. Później pan przyniósł taką paczkę i tam było jedzenie: kasza z mięsem i warzywami, herbata, batonik, suszone owoce, cukierek z witaminą C, sucharki, guma do żucia, cukierek kawowy, oraz papier toaletowy i chusteczka. Prawie każdy kto zadał pytanie dostał jedną z tych rzeczy, a najwięcej dostała Marta.
Aleksandra Klejsa kl. VII

7 września w piątek do naszej szkoły przyjechał porucznik pan Jakub Grzesik. Gdy pan Jakub przyszedł to akurat mieliśmy historię. Na początku pan porucznik pokazywał nam swój strój. Był ubrany w strój moro. Na początku pozwolił nam przymierzyć swój hełm, był bardzo ciężki. Następnie maskę przeciw gazową, jak ktoś ją ubrał to wyglądał jak kosmita, i tak po kolei mierzyliśmy różne części stroju wojskowego. Po przebieraniu się pan Jakub miał taką paczkę z jedzeniem gdzie był posiłek na obiad a mianowicie: kasza jaglana, konserwa, papier toaletowy, guma do żucia, chusteczka, sucharki, suszone owoce, sztućce, cukierek kawowy i z witaminą Ci herbatę. Każdy kto zadał jakieś pytanie panu Jakubowi to coś dostał z paczki z jedzeniem. Najwięcej dostała Marta, ponieważ ciągle zadawała pytania. Zajęcia z Panem Jakubem były naprawdę ciekawe i podobały mi się, gdyż dowiedziałam się mnóstwo ciekawych rzeczy na temat wojska.
Weronika Grubba Kl.VII